Niepłodność
W Polsce problem niepłodności dotyczy nawet 20% par w wieku reprodukcyjnym. Przyczyn niepłodności może być wiele. Niewątpliwie stosowanie wszelkich używek niekorzystnie wpływa na stan zdrowia jak również na płodność. Wrażliwe na działanie wolnych rodników komórki rozrodcze łatwo ulegają degradacji pod ich wpływem.
Tytoń
Zawiązki toksyczne zawarte w tytoniu powodują wiele nowotworów w tym płuc, krtani, gardła, żołądka, pęcherza czy jelita grubego. Przyczynia się również do chorób niedokrwiennych serca, chorób płuc czy udaru mózgu. Powoduje przedwczesne starzenie organizmu, gdyż między innymi u palaczy zużywane są bardzo duże ilości witaminy C, przez co zaburzona zostaje synteza kolagenu. Ponadto palenie powoduje obkurczanie drobnych naczyń krwionośnych przez co dochodzi do zaburzeń erekcji, płodności i obniżonego libido. Dodatkowo, nikotyna powoduje uszkodzenie mechanizmu zastawkowego, który utrzymuje krew w męskim przyrodzeniu. Szkodliwy wpływ palenia tytoniu uwidacznia się również w zmniejszeniu ilości produkowanej spermy oraz liczby plemników, których kształt i ruchliwość ulegają zmniejszeniu. Należy zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach, nikotyna może być przyczyną impotencji i bezpłodności.
Alkohol
Alkohol jest induktorem stanu zapalnego, a ten powoduje większe ilości cytokin prozapalnych, które uszkadzają również komórki rozrodcze. Wpływa również na strukturę spermy i ruchliwość plemników poprzez hamowanie przemiany witaminy A, która jest istotna w płodności. Poza tym pod wpływem alkoholu dochodzi do uszkodzenia jąder i osłabienia syntezy testosteronu. To powoduje zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk i obniżone libido. Alkohol powoduje również zaburzenia spermatogenezy, dochodzi do powstawania zmienionych morfologicznie plemników i zmniejsza się ich liczebność.
Alkohol drażni i uszkadza śluzówki przez to utrudnia wchłanianie składników odżywczych z pokarmów. Doprowadza to do stopniowego wyniszczenia organizmu. Upośledza również funkcje wątroby, która nie jest w stanie wydalić wszelkich toksyn, które zaczynają kumulować się w organizmie.
Używki a płód
Używki uszkadzają również kobiecy układ rozrodczy i wpływają na zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ogromny wpływ mają również na płód. Uszkadzają wszystkie tkanki i organy, mogą doprowadzić do poronień czy wystąpienia wielu chorób, schorzeń i wad genetycznych.
Zatem jeżeli planujecie potomstwo, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to odstawić wszelkie używki nawet na kilka miesięcy przed planowaniem powiększenia rodziny.